x
Rádi vám fungování UKEN přiblížíme, probereme možnosti vašeho členství a míry zapojení a zkonzultujeme vaše očekávání.
Vyplňte prosím formulář níže, do dvou týdnů se vám ozveme. Prohlédněte si také podrobnosti k členství.
11. 12. 2024
11. 12. 2024, Praha – Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila novelu energetického zákona tzv. lex OZE III. Pro budoucnost komunitní energetiky v Česku to znamená převážně dobré zprávy. Energetická společenství budou moci sdílet elektřinu ze samostatně připojených baterií, poskytovat podpůrné služby a flexibilitu a také ukládat elektřinu. Zásadní však je i to, že poslanci podpořili zákaz diskriminace sdílejících ze strany obchodníků s elektřinou, což se v praxi ukázalo jako zásadní překážka rozvoje energetických společenství a podkopávalo sociální rozměr sdílení elektřiny.
S diskriminací se setkávali především výrobci elektřiny, se kterými obchodníci uzavírali smlouvy o výkupu elektřiny na příští rok pouze pod podmínkou, že se nezapojí do sdílení elektřiny, případně budou sdílet jen její zanedbatelnou část.
„Od začátku sdílení elektřiny se naši členové potýkali s častým diskriminačním jednáním ze strany obchodníků s elektřinou, je proto klíčové, že poslanci schválili zvýšenou ochranu sdílejících spotřebitelů a samospráv,“ hodnotí Eliška Beranová, právnička Frank Bold a UKEN. Dodává také, jaké podmínky musí nyní obchodníci s elektřinou dodržovat:
„Nově obchodníci nesmí podmiňovat uzavření smlouvy zákazem nebo omezením práva sdílet elektřinu. Jejich ceníky pro sdílející a nesdílející zákazníky se mohou lišit pouze pokud obchodníci prokáží, že k odlišným cenám existuje v určitých případech spravedlivý důvod. Ten by však podle důvodové zprávy zejména v počátečních letech sdílení elektřiny neměl existovat, protože dopady nízkých jednotek tisíc sdílejících zákazníků a výrobců na odchylky obchodníků jsou obvykle zanedbatelné. Praktický výklad tohoto ustanovení pak zajistí Energetický regulační úřad (ERÚ).”
Pokud jste smlouvu o výkupu elektřiny na příští rok ještě neuzavřeli:
Pokud již máte uzavřenou smlouvu o výkupu na rok 2025, která sdílení zakazuje/omezuje:
„Pokud nastane jakýkoliv problém a zájemce o sdílení elektřiny se bude domnívat, že obchodník s elektřinou postupuje v rozporu s energetickým zákonem, bude možné se s účinností lex OZE III, tedy pravděpodobně od 1. 1. 2025, obrátit na ERÚ. Ten bude posuzovat nejen praktiky znemožňující nebo omezující sdílení elektřiny, ale také přiměřenost a oprávněnost potenciálně odlišných smluvních podmínek, které obchodníci s elektřinou sdílejícím nabídnou a může za diskriminační jednání obchodníků uložit pokutu ve výši až 50 000 000 Kč nebo 1 % z čistého obratu dosaženého držitelem licence za poslední ukončené účetní období,” vysvětluje Beranová.
„Samotná novela energetického představuje důležitý milník ve zpřístupňování nových trhů pro energetická společenství a aktivní zákazníky, ať už se jedná o sdílení ze samostatně připojených baterií, práva poskytovat podpůrné služby, ukládat elektřinu a poskytovat flexibilitu prostřednictvím nezávislých agregátorů“, říká Beranová.
Právo ukládat elektřinu s sebou přináší i zavedení nové licence na ukládání elektřiny u zařízení s instalovaným výkonem nad 100 kW, která ale nabude účinnosti až k 1. červenci 2025, protože je potřeba připravit prováděcí předpisy. Pokud bude baterie připojená společně s výrobnou a její výkon nepřesáhne 1,2násobek instalovaného výkonu výrobny, licenci na ukládání elektřiny nebude vyžadována.
Institut nezávislého agregátora začne v omezené míře fungovat nejdříve 1. srpna 2026 a v plném rozsahu až 1. prosince 2027, tedy téměř o sedm let později, než po České republice vyžaduje evropské právo. Zpoždění je způsobeno pozměňovacím návrhem D6, který odsouvá implementaci těchto funkcionalit Elektroenergetického datového centra (EDC) právě až na prosinec 2027.
Poslanci naopak neodhlasovali návrh na zavedení hybridní metody sdílení elektřiny od 1. srpna 2026, která by umožnila mezi sdílejícími rozdělit až o 50 % více elektřiny než současná statická metoda. Podle jejich názoru patří tento návrh do vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou.
Obsahově poslanci návrh nijak nerozporovali, a tak bude v následujících měsících záležet především na Energetickém regulačním úřadu (ERÚ), jak rychle tuto pro spotřebitele výhodnou změnu připraví.
Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz