DomůO násČlenstvíČlánkyKontakty

10. 8. 2023

Starosta Prosetína: Začněte s malým projektem, který lidem ukáže spolehlivost a bezpečnost technologie

Prosetín je bývalá kamenická obec se spoustou zatopených lomů, o kterou v současnosti pečuje Michal Vychroň. Starosta, který je odhodlaný svou obec zajistit po všech stránkách, včetně té energetické. Developerům důrazně doporučuje, aby si o obci něco zjistili, než na ni „naběhnou“ se svými plány výstavby OZE.

Michal Vychroň má se starostováním dlouhodobé zkušenosti a doporučuje kombinaci otevřené komunikace s místními s odhodláním některé věci prostě udělat. Aby obyvatele Prosetína „donutil“ osahat si solární technologii, nechal v obci postavit zastávku s fotovoltaickým panelem, baterkou, lampou a nabíječkou na mobil.

Michal Vychroň představuje Prosetín jako bývalou hornickou obec.

Mladší generace si v ní při čekání na spoj nabíjí chytré telefony a ta starší si pochvaluje, že jako jediná svítí, když v obci vypadne proud. Starosta Vychroň k tomu dodává:

„Místní díky tomu na vlastní oči vidí, že solární technologie je vlastně bezpečná a nezávislá na centrálním výpadku elektřiny.“

Lidé si podle něj k nové zastávce rychle našli cestu a začali být zvědaví, co dalšího energeticky soběstačného by v Prosetíně na Chrudimsku mohlo vzniknout. S místními starosta komunikuje, kde se dá. Samozřejmostí je úřední deska a webové stránky Prosetína, velmi aktivní je ale i na Facebooku, kde sám sděluje veškeré novinky o dění v obci. Využívá i tradičnější formy komunikace, třeba v místní hospodě se baví s lidmi o tom, co dalšího by chtěl pro Prosetín a jeho obyvatele udělat.

„Důležité je budovat dlouhodobé vztahy mezi lidmi, nemůžete z toho chtít jen vytřískat peníze,“ říká starosta hornické obce.

Proto si nyní může dovolit uvažovat o řádově větších instalacích, než je zastávka. Developery a velké podnikatele přitom upozorňuje, že svůj záměr musí s obcí komunikovat jako s partnerem a rovněž pracovat na vztahu založeném na důvěře. Doporučuje developerům, aby si o obci nejdříve něco zjistili, než od ní budou chtít povolení ke stavbě.

„Raději se budu bavit s developerem, který ví, že Prosetín je proslulý těžbou žuly, než s někým, kdo po mně bude chtít povolení k výstavbě a přitom jen šermovat čísly.“

Upozornil, že obec se ze své povahy nerozhoduje jen na základě ekonomické výhodnosti, protože zajišťuje řadu veřejných služeb. Developeři se podle něj mohou zastavit třeba na zastupitelstvu, zjistit si náladu v obci a podle toho si vybrat zastupitele, kterého se záměrem osloví. Na starostovi nebo zastupitelích pak je, aby zajistili opravdové výhody pro místní obyvatele a dobře jim vše vysvětlili.

„Jde také o to, jak moc velký záměr máte, v našem případě se jedná o 5 × 5 MW větrníků a velké fotovoltaiky. To znamená veliké přebytky, a rozhodně stojí za to vyjednat si výhodnou smlouvu o dodávce. Klidně i bez distribučního poplatku. To má cenu zlata. Usilujte také o záruky, že realizace záměru dá práci místním podnikům a živnostníkům. Když ale obec nechce, nejede přes to vlak. V tom území musí výhody pocítit úplně každý.“

Článek je součástí sborníku ze semináře Jak získat občany a samosprávy na svou stranu při výstavbě OZE? Snižujeme riziko, že místní projekt odmítnou

Čtěte dále

Kontakt pro média

Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz