DomůO násČlenstvíČlánkyKontakty

26. 8. 2024

Proč dává komunitní energetika smysl? Rozvíjí region i jeho obyvatele

Komunitní energetika se u nás postupně začíná prosazovat v praxi a vznikají první projekty energetických společenství, které jsou ale založené na práci dobrovolníků. Společenství se však na trhu ocitají jako zcela noví účastníci, a proto pro ně potřebujeme narovnat nejen podmínky v zákonech, ale i nastavení podpůrných programů. Hlavním účelem společenství navíc není tvorba zisku, ale poskytování environmentálních (příspěvek k výrobě energie z obnovitelných zdrojů) a sociálních služeb (posilování mezilidských vztahů v regionech) jeho členům i celé společnosti.

Veřejná podpora energetických společenství se dělí do tří kategorií:

1.  Investiční dotace na výstavbu OZE a související infrastruktury.

2.  Neinvestiční dotace na přípravu projektu, které pokryjí potřebné analýzy a studie.

3.  Zvýhodněné úvěry, půjčky či garance zaměřené na rozvoj společenství.

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že jedním z nejdůležitějších faktorů přispívajících k úspěšnému založení energetických společenství jsou finanční podpůrné programy. Zejména garantované výkupní ceny, ty ovšem v Česku až na výjimky nejsou k dispozici a státní podpora ve formě dotací, zejména v rané fázi projektové přípravy projektů OZE. V Česku máme to štěstí, že dotace na OZE nám z drtivě většiny pokrývá Modernizační fond, který čerpá prostředky z prodeje emisních povolenek.

Podle RESCoop.eu jsou granty zásadní zejména v počátečních fázích projektů energetických společenství. Financování ve formě půjček z externích zdrojů je pak vhodné až ve fázi výstavby zdrojů.

Proč podporovat komunitní energetiku z veřejných prostředků?

V úvodu článku píšeme o narovnání podmínek na trhu, dotace dnes na výrobu z OZE ve velkém dostávají podnikatelé i samotné energetické firmy. Jejich byznys modely jsou přitom, na rozdíl od energetických společenství, zcela založeny na tvorbě a maximalizaci zisku. Naproti tomu cílem společenství je přinášet ekonomické, environmentální i společenské přínosy svým členům i celé společnosti. Jaké to jsou?

Peníze zůstávají v regionu

Pokud všichni platí za veškeré dodávky energie externím dodavatelům, peníze z místní ekonomiky odtékají v jejich prospěch, často i do zahraničí. Při sdílení elektřiny ale finance zůstávání v místním oběhu, což nepřímo přispívá k rozvoji regionu. Větší energetická společenství rovněž vytváří pracovní místa v lokalitě, které se navíc týkají široké škály oborů – projekty komunitní energetiky potřebují řemeslníky, architekty, inženýry, účetní, projektové manažery, grantové specialisty a mnoho dalších. Pozitivní „vedlejší“ efekty komunitní energetiky pomáhají v regionu udržet mladé lidi a přilákat nové obyvatele.

Vyšší podpora obnovitelných zdrojů

Stavba obnovitelného zdroje energie se může střetnout s kritikou a nevolí místního obyvatelstva, říká se tomu také NIMBY efekt (not in my backyard - ne na mém dvorku).  Občané se ale k projektu mohou snáze přiklonit, pokud dostanou možnost se na něm podílet a profitovat z něj. Výhodou pro občany může být například levnější elektřina nebo vyplácení dividend z podílu ve společenství.

Důležité je i zapojení veřejnosti nad rámec nabídky členství ve společenství. Obec by např. měla občany průběžně informovat o vývoji projektu a nabízet jim možnost zapojit se do transparentních územně plánovacích procesů. Inspirovat se mohou například u starosty Prosetína Michala Vychroně.

V UKEN jsme vydali sborník ze semináře Jak si získat občany a samosprávy na svou stranu při výstavbě OZE, prohlédněte si jej.

Posílení vztahu k regionu

Lidé, kteří mohou rozhodovat o budoucí podobě místa, kde žijí, se s ním více ztotožňují a stávají se aktivnějšími i v jiných oblastech. Komunitní energetika představuje významný spojovací prvek, který zvláště v menších obcích přispívá k vytváření a upevňování regionální identity. Třeba řada německých energetických družstev má v názvu přímo jméno své obce a zapojuje se do její dění skrze veřejné akce, vzdělávání a podporu či zakládání dalších komunitních projektů.

Koncentrace know-how a lidských zdrojů

Komunitní energetika vytváří nové příležitosti pro aktivní zapojení občanů do společenského dění. Obvykle mezi nimi najdeme tři skupiny protagonistů, které ženou energetickou transformaci dopředu:

  1. Realizátoři projektů iniciují vlastní nápady z přesvědčení a chtějí je realizovat s komunitou podobně smýšlejících lidí.
  2. Samospotřebitelé mají zájem o produkci vlastní obnovitelné energie, obvykle skrze fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, případně ve spolupráci s lidmi z jejich nejbližšího okolí.
  3. Běžní členové energetických společenství se chtějí podílet na energetické transformaci a investovat peníze pro veřejné blaho bez velkých rizik.

Všechny tři zmíněné skupiny prochází skrze více či méně intenzivní učební proces při plánování a realizaci komunitních projektů a nové dovednosti získávají postupně. Jakmile společenství projekt dokončí, jeho členové mohou nově nabyté zkušenosti využít i v jiných oblastech, jako je např. lokální vytápění z OZE nebo carsharing nebo mohou pomáhat nastartovat a rozvíjet jiné komunitní projekty.

Koncentrace know-how se poté začíná projevovat i v různých oblastech obecní politiky. Obzvláště v malých obcích může být podpora expertů pro místní politiky extrémně přínosná a vést k zefektivnění lokální energetiky. Přítomnost energetického společenství v obci buduje odborné kapacity a zpřístupňuje nové možnosti, které by se jinak koncentrovaly pouze v rukou velkých nadnárodních hráčů.

Čtěte dále

Kontakt pro média

Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz