DomůO násČlenstvíČlánkyKontakty

21. 2. 2025

Od technika po vizionáře. Koho potřebujete pro založení společenství?

Zvažujete ve vaší obci či sousedství založení energetického společenství? Pro úspěšný start a rozvoj budete potřebovat sice malou ale nadšenou skupinu lidí s různorodými dovednostmi. Na základě rozhovorů s aktivními komunitami v České republice i zkušeností ze zahraničí vám přinášíme přehled klíčových dovedností a vlastností, které by členové zakládajícího týmu měli mít.

Jaké odbornosti potřebujete?

Alespoň jeden technik do každého společenství

Základem je mít v týmu alespoň jednoho technického odborníka - ideálně energetika nebo elektrotechnika.

„Technik představuje klíčovou osobu společenství je na něm největší časová zátěž,“ vysvětluje Daniel Ullmann z malé obce Brumovice na jih od Brna. 

Pokud nemáte k dispozici přímo vystudovaného energetika, klíčovou roli při přípravě vzniku energetického společenství mohou převzít energetičtí koordinátoři – odborníci, kteří si potřebné znalosti doplní prostřednictvím specializovaných školení a praxe.

Příkladem úspěšného vzdělávání v této oblasti jsou Jiří Filip a Jan Vavřík z MAS Krajina srdce na Táborsku. Ti prošli certifikovanými kurzy pořádanými Národní sítí Místních akčních skupin (NS MAS) a Národním centrem podpory energetických komunit (NCPEK).

Kdo dál? Od účetní, přes právníka až po projektového manažera

Další odbornosti jsou také nutné, většinou však nepotřebujete jejich plný úvazek. Nezřídka v sobě jeden člověk kumuluje více rolí z následujícího seznamu:

  • Každé energetické společenství potřebuje rozpočítat podklady pro fakturaci a následně vystavit a rozeslat faktury. V budoucnu tento úkol pravděpodobně zajistí pokročilý software, nyní však tyto činnosti obvykle provádí účetní.
  • Nepotřebujete nutně statistika. Stačí někdo, kdo umí s tabulkami a grafy. Takový člověk pak dokáže modelovat alokační klíče, tak aby byly pro společenství co nejoptimálněji nastavené v jednotlivých obdobích roku.
  • Na začátku projektu je nutné zmapovat území fyzicky v terénu, prozkoumat vhodné lokality k instalaci obnovitelných zdrojů. Zmapování území zvládne i proškolený laik - například projektový manažer

„Dostali jsme od kolegy zadání, jak zmapovat vytipované objekty a pak jsme se rozjeli do terénu sami,“ říká Adéla Pixová z jihočeské MAS Sdružení růže, která patří do tříčlenného zakládajícího týmu.
  • Na rozjezd projektu se hodí také ekonom, který vytváří finanční modely, aby byl projekt v dlouhodobě finančně soběstačný, a řeší zdroje financování. 
  • Právník je zase klíčový při zakládání společenství a nastavování smluv o sdílení.

Osobnostní předpoklady a měkké dovednosti

Možná důležitější než samotná odbornost jsou však lidské charakteristiky zakládajících členů: „Potřebujete nadšence, kteří táhnou za jeden provaz,“ zdůrazňuje Daniel Ullmann. Důležitá je také víra v úspěch a trocha vizionářství:

„Naše předsedkyně Monika Smetanová v komunitní energetice na našem území ten potenciál spatřovala a věřila, že má smysl se tomu věnovat i v době, kdy zatím v Česku neexistovaly úspěšné příklady,“ říká Jiří Filip.

Všichni dotázaní se shodli na klíčové roli člověka, který umí komunikovat s občany, oslovovat různé skupiny lidí, naslouchat a porozumět jejich potřebám. Někoho, kdo dokáže zajistit spolupráci s místní firmou stejně tak, jako vyslechnout potřeby seniorů ohrožených energetickou chudobou. 

Počáteční nadšení je skvělá věc, ale někdy se může stát, že elán začne vyprchávat, členové mají různé osobnosti, zkušenosti a pohled na věc. V takové chvíli oceníte memorandum o spolupráci, třeba v Brumovicích jim pomohlo jasně nastavit pravidla fungování v komunitě.

Vývoj personálních potřeb v čase

Zkušenosti ukazují, že je dobré začít v malém týmu 2-3 lidí a postupně jej rozšiřovat. Například v MAS na Táborsku začínali na 0,5 úvazku a postupně navyšovali až na nynější dva zaměstnance na plný úvazek plus několik externích spolupracovníků. Potřebný čas závisí také na tom, jestli budujete malou sousedskou komunitu, nebo společenství o několika skupinách sdílení rozprostřených po dvou obcích s rozšířenou působností (dřívější okresy).

A z čeho zakládající členy platit?

Oslovené komunity fungují zejména díky napojení na místní akční skupinu nebo přímo na zastupitelstvo obce. Pokud je zodpovědný orgán přesvědčen o smysluplnosti společenství, může  poskládat úvazky tak, aby se vyčlenil čas zapálenému stávajícímu zaměstnanci. 

Postupně lze třeba díky dotacím z programu Zakládání energetických společenství zaměstnat dalšího člena týmu. Výhodou je využití aktivních podnikatelů s vlastními zdroji obnovitelné energie, kteří dokáží věnovat i svůj volný čas a zároveň nabídnout své zkušenosti z podnikání, jako třeba Daniel Ullmann. Budeme k Vám upřímní:

„V počátcích je potřeba zapálené lidi, kteří jsou ochotni rozjezdu věnovat čas i nad rámec zaměstnání,“ svěřila nám Magdaléna Chytrová z MAS Sdružení růže.

Zbývá udělat první krok

Teď už víte, že pro úspěšné založení energetického společenství je klíčové najít správnou kombinaci odborníků a nadšenců. Zatímco technické znalosti lze doplnit školením, osobnostní předpoklady jako nadšení, vytrvalost a schopnost komunikace jsou nenahraditelné. Začněte v malém týmu a postupně jej rozšiřujte podle potřeb vašeho projektu. Budeme také rádi, když s námi budete sdílet své zkušenosti stejně jako zmíněná energetická společenství.

Čtěte dále

Kontakt pro média

Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz