x
Rádi vám fungování UKEN přiblížíme, probereme možnosti vašeho členství a míry zapojení a zkonzultujeme vaše očekávání.
Vyplňte prosím formulář níže, do dvou týdnů se vám ozveme. Prohlédněte si také podrobnosti k členství.
13. 6. 2024
13. 6. 2024, Praha – Unie komunitní energetiky (UKEN) k příležitosti Světového dne větru vydává příručku Jak se připravit na sdílení elektřiny z větrných elektráren. Zaměřuje se na stávající modely zapojování občanů do projektů i na nové možnosti, které pro rozvoj větrné energie v Česku přináší novela energetického zákona (lex OZE II). Příručka je určená zájemcům o větrné elektrárny z řad obcí, občanů i energetických společenství a zároveň všem developerům a investorům, které bychom rádi inspirovali k úvahám nad realizací větrných elektráren ve spolupráci s občany. Nechybí v ní ani kapitola o ekonomice komunitních větrných elektráren.
„Cílem příručky je představit, jaké možnosti a příležitosti přináší komunitní energetika pro rozvoj větrné energetiky. Důraz přitom klade na stávající i nové modely zapojení obcí a občanů. Podpora místních obyvatel je, jak z praxe víme, pro výstavbu větrných elektráren klíčová. Komunitní energetika může být právě tou společnou cestou investorů, obcí i jejích občanů, která povede k naplňování potenciálu větrné energie v Česku a k prosperitě regionů a jejich obyvatel,” shrnuje Tomáš Jagoš, expert na komunitní energetiku Hnutí DUHA a vedoucí Projektové pracovní skupiny UKEN.
V dosavadní praxi se využívají různé modely, jak přinést výhody výstavby větrných elektráren i okolním obcím a místním občanům. Developeři nabízeli hlavně tři typy benefitů–jednorázové i pravidelné finanční příspěvky, pomoc s výstavbou a rozvojem obecní infrastruktury a podíl v projektu či přímo spolu(vlastnictví) větrné elektrárny.
„Komunitní energetika ale přináší zcela novou možnost, jak lze obec a místní obyvatele přímo zapojit do projektu větrné elektrárny. Elektřinu z postaveného větrného parku může developer v budoucnu sdílet s obecními budovami, místními domácnostmi či podniky. Ty tím nejen sníží své účty za elektřinu, ale také se stanou více soběstačnými. A hlavně získají pocit, že větrná elektrárna zde stojí i pro ně,” vysvětluje Jan Bakule, právník Frank Bold.
Takto krátce a výstižně by se dal shrnout přístup developerské společnosti NOHO Energy, její jednatel Ondřej Ludvík k tomu říká:
„K energetice jsme se dostali přes naše projekty v rezidenčním sektoru, kde jsme uspěli právě díky proaktivnímu a participativnímu přístupu. Větrné elektrárny jsou významné záměry, které když se správně uchopí, mají potenciál nejen dodávat obnovitelnou energii, ale i přispět ke zvelebení a rozvoji míst, kde vzniknou. Pozitivní dopad, který spolupráce může mít, je pro nás důležitou motivací k práci,” a dodává, že participace je pro ně “proces, ve kterém mají lidé na výsledné rozhodnutí významný vliv.”
Jako k partnerům se k obcím a jejím obyvatelům snaží přistupovat i Petr Vavrečka, jednatel PV Consulting: „Obcím zpravidla nabízíme příspěvek do rozpočtu a občanům pak levnější elektřinu. Obcím nepředkládáme konkrétní návrhy, kam zisk z větrných elektráren směřovat. To necháváme na nich, protože obec si umí sama rozhodnout, kde finance uplatní nejlépe.”
Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz