x
Rádi vám fungování UKEN přiblížíme, probereme možnosti vašeho členství a míry zapojení a zkonzultujeme vaše očekávání.
Vyplňte prosím formulář níže, do dvou týdnů se vám ozveme. Prohlédněte si také podrobnosti k členství.
14. 1. 2025
14. 1. 2025, Praha – Unie komunitní energetiky (UKEN) navrhuje úpravu podmínek programu Nová zelená úsporám (NZÚ) tak, aby umožňovaly efektivní sdílení elektřiny a napomáhaly vyrovnávání distribuční sítě. Omezená velikost podpořených elektráren na 5 kWp je nedostatečná pro to, aby mohli lidé mezi sebou sdílet vyrobenou energii. Dotace by měly i nadále podporovat instalace o 10 kWp, pokud budou zapojeny do sdílení nebo kombinovány s tepelným čerpadlem.
Začátkem prosince 2024 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) představilo úpravy programu NZÚ pro rodinné domy, který nově nabídne dva podprogramy – Oprav dům po babičce na komplexní renovace a NZÚ Light na jednoduchá opatření se zvýhodněním pro ohrožené domácnosti. Zároveň však v obou programech omezuje podporovaný výkon pro FVE na 5 kWp, což je problematické pro projekty komunitní energetiky a sdílení elektřiny.
„Domácí fotovoltaiky nabízejí možnost využít jejich výkon pro sdílení elektřiny s rodinou, sousedy či přáteli. Prospěch z dotací tak budou mít nejen ti, kdo mají vlastní střechu a prostředky na instalaci elektrárny, ale široká veřejnost. Při sdílení energie by proto Ministerstvo životního prostředí mělo podpořit i fotovoltaiky do 10 kWp jako doposud,” uvádí Ondřej Pašek, expert na dotace Unie komunitní energetiky a Hnutí DUHA.
Jednotka kilowattpeak (kWp) udává maximální možný (špičkový) výkon elektrárny. U fotovoltaických panelů je to typicky v době, kdy je čistá obloha, slunce na panely svítí kolmo a zároveň se nepřehřívají. Průměrná velikost domácích FVE v roce 2023 dle dat Solární asociace činila 10,3 kWp, v roce 2022 to bylo méně - 6,7 kWp.
Ustanovit max. výkon FVE na 10 kWp v případech, kdy:
V rámci reformy programu MŽP navrhlo také snížení dotace na fotovoltaiky na 10 000 Kč za instalovaný kW výkonu. S tímto snížením UKEN souhlasí. Prostředky NZÚ je nutné soustředit na potřebná opatření ke snižování spotřeby energie, zejména u nízkopříjmových domácností. Právě sdílení energie, které je možné jen s dostatečným výkonem elektrárny, ale představuje další opatření, které pomůže i méně majetným bez vlastních rodinných domů.
Omezení instalace na 5 kWp může i zvýšit nároky na distribuční sít, prakticky totiž znemožňuje instalovat panely na dvě světové strany.
„Aby mohl třífázový střídač, který si pořizuje většina domácností, vůbec začít vyrábět, potřebuje dostatečné tzv. startovací napětí. Instalaci do 5 kWp při panelech o výkonu okolo 500 W proto není možné rozdělit do dvou světových stran (typicky východ a západ) a optimalizovat tak využití energie rovnoměrně po celou dobu dne. Naopak, nízký výkon elektrárny bude žadatele nutit k využití pouze jedné nejvýnosnější strany, často jihu, pokud to nemovitost umožňuje. A tedy s nežádoucím navýšením přetoků do distribuční sítě v hodinách solární špičky," vysvětluje Ivo Stanislav ze společnosti Zihos Solar.
Žadatele by tak nové podmínky NZÚ nutily k využití jedné nejvýnosnější strany, tedy jihu. V hodinách s největší výrobou elektřiny ze slunce by pak elektrárny mohly zatěžovaly síť většími přetoky, než pokud by panely směřovaly do více světových stran (východ –západ). Orientace panelů na východ a západ zároveň zvyšuje využitelnost FVE pro pokrytí vlastní spotřeby domácností, protože takové elektrárny vyrábí více i ráno a později odpoledne, kdy domácnosti zpravidla využívají elektřinu nejvíce.
Nárůst instalovaného výkonu u domácích fotovoltaik se sice region od regionu významně liší, ale i tak mají marginální dopad na síť oproti zasmluvněným výkonům na úrovni vysokého a velmi vysokého napětí. Povolení k připojení nových výroben je navíc plně v rukou distributorů, kteří lokální situaci zohledňují a novou elektrárnu mohou připojit v režimu bez přetoků.
Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz