DomůO násČlenstvíČlánkyKontakty

13. 12. 2024

Jak zvolit vhodnou právnickou osobu pro společenství?

Bez založené právnické osoby nemůžete společenství registrovat u Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a sdílet elektřinu v rámci širší komunity. Jak si ale vybrat ten správný typ společenství a ještě k tomu vhodnou právnickou osobu? Právě to vám poradíme v následujícím článku. K registraci společenství přitom můžete přistoupit ještě před zápisem právnické osoby do obchodního nebo spolkového rejstříku. Nakonec vám i přiblížíme, co k žádosti o registraci společenství potřebujete za dokumenty.

Jaký typ společenství si zvolit?

Rozdíly mezi občanským energetickým společenstvím (OES) a společenstvím pro obnovitelné zdroje (SOZE) popisuje níže uvedená infografika.  Zvýšenou pozornost věnujte typům vyráběné energie, členství a hlasovacím právům v případě podniků

V infografice najdete pojem “občanské energetické společenství” (OES), což je název, který využívá evropská legislativa. Ta česká jej však nahrazuje pojmem “energetické společenství”. Naopak pojem společenství pro obnovitelné zdroje (SOZE) je v českém i evropském právu shodný. 

Grafiku je možné šířit v původní podobě s uvedeným logem UKEN. Neschválené úpravy jsou zakázány.

Spolek, družstvo nebo snad s.r.o.?

Energetický zákon umožňuje si vybrat mezi spolkem, družstvem či jinou “obdobnou korporací”. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů?

Chci jednoduchost? Volím spolek!

Forma spolku je ideální nejen pro menší projekty, kterým záleží na nenáročné administrativě spojené se zakládáním a řízením právnické osoby. Můžete si flexibilně upravit vnitřní poměry a jednodušeji získáte různé dotační tituly. Spolek se může stát i veřejně prospěšným poplatníkem a čerpat daňové výhody.

Pro spolek však platí i některá omezení, zejména s ohledem na možnost podnikání. To může vykonávat pouze jako vedlejší činnost a jeho členům nesmí být vyplacen žádný zisk. Pokud tedy vaši budoucí členové počítají, že se jim členské příspěvky alespoň částečně vrátí jako podíl na zisku, zvolte raději jinou formu právnické osoby.

Chci rovnost členů a možnost rozdělení zisku? Volím družstvo!

Druhou nejvhodnější variantou je družstvo. Jde o administrativně náročnější formu, oproti spolku má však své výhody. Družstvo má povinnost vytvářet základní kapitál, což z něj činí důvěryhodnějšího partnera.

To oceníte zejména při jednání s bankou při žádosti o úvěr. Všichni členové družstva mají ze zákona zajištěno rovné postavení, neboť každý člen disponuje jedním hlasem. Na rozdíl od spolku družstvo není tolik omezeno v podnikání a až třetinu zisku může rozdělit mezi své členy.

Nevýhodou je mírně vyšší administrativní náročnost a předseda družstva musí rovněž splnit vyšší nároky – podléhá pravidlům o střetu zájmů a má zvýšenou odpovědnost. Jelikož družstva mohou obvykle svobodně podnikat, budete muset upravit stanovy, ve kterých sami svou možnost podnikání omezíte a nakládání se ziskem upravíte tak, aby bylo v souladu s požadavky energetického zákona (možnost rozdělit mezi členy jen 33 % zisku).

Chcete-li akcentovat celospolečenský přínos vašeho společenství, například zapojením a podporou zranitelných domácností ohrožených či trpících energetickou chudobou, můžete zvážit i specifickou podobu družstva, tj. družstvo sociální.

Přehled výhod a limitů spolku a družstva

A co další právní formy?

Máte možnost zvolit si i jiný typ právnické osoby, musí se však obsahem i účelem podobat spolku či družstvu a splňovat všechny požadavky podle energetického zákona. 

Tato kritéria může za určitých podmínek splnit společnost s ručením omezeným (s. r. o.). Administrativně však půjde o výrazně náročnější proces a pravděpodobně se tak neobejdete bez odborné právní pomoci. Zejména musíte ve společenské smlouvě jasně určit účel s. r. o.  jako poskytování environmentálních, sociálních nebo hospodářských přínosů svým členům a omezit nakládání se ziskem. 

Založit s. r. o. vám může přijít vhod, pokud jste obec, která plánuje do komunitního projektu výrazně investovat. Oproti spolku či družstvu vám s. r. o. umožní vykonávat nad projektem výraznější kontrolu. I tak však musí zůstat zachováno pravidlo stanovené energetickým zákonem, že žádný společník nesmí vykonávat více než 10 % hlasovacích práv, případně poměrně více, je-li společníků méně než 10. Při zapojení obecních příspěvkových organizací však může vaše kontrola nad společenstvím reflektovat výši obecní investice i navzdory omezení hlasovacích práv konkrétních společníků.

Jaká mají členové práva?

Zbývá vám zjistit, jakými právy budete jako členové společenství disponovat.

Každý člen společenství má právo zapojit se do sdílení elektřiny. Můžete s ostatními sdílet elektřinu z vašeho vlastního zdroje nebo můžete sdílenou elektřinu „přijímat“ od ostatních členů či samotného společenství.

V závislosti na typu společenství a na jeho stanovách mohou členové na schůzi rozhodovat o směřování společenství. Každý člen však může na členské schůzi disponovat maximálně 10 % všech hlasovacích práv

Pokud má společenství méně než 10 členů, členové vykonávají poměrně vyšší podíl hlasovacích práv (např. pokud je společenství čtyřčlenné, může každý člen na členské schůzi vykonávat 25 % hlasovacích práv).

Členové mohou svým podílem ve společenství volně disponovat. Mohou jej např. převést na jinou osobu, pokud splňuje všechny požadavky na členství. Podíl lze také zdědit. Společenství vám převod podílu nemůže zakázat.

Pokud se rozhodnete společenství opustit, mělo by jít vždy o rychlý a snadný proces. Členství můžete ukončit jednostranně a bezplatně. Společenství může stanovit výpovědní dobu maximálně na 3 měsíce. Pokud přijdete o vlastnické či užívací právo k vašemu odběrnému místu (např. pokud se přestěhujete), nesmí délka výpovědní lhůty přesáhnout dobu jednoho měsíce.

Energetický zákon zajišťuje vysokou úroveň ochrany členů společenství

Zákon na vás myslí i v případě, kdy se nadšeně zapojíte do projektu, ale brzy zjistíte, že to pro vás není to pravé. Fyzické osoby mají možnost společenství opustit do jednoho měsíce od vstupu, přičemž se na ně bude hledět, jako by členy nikdy nebyly.

A co když společenství změní pravidla vašeho členství a vy s tím nesouhlasíte? Například navýší-li členský poplatek? Pokud jste pro změnu nehlasovali a do jednoho měsíce ohlásíte ukončení svého členství, změna pro vás nebude vůbec účinná.

Jaké dokumenty potřebujete k registraci u ERÚ?

Žádost o registraci energetického společenství u ERÚ mohou podat osoby oprávněné podat návrh na zápis společenství jako právnické osoby do veřejného rejstříku. U spolku to jsou zakladatelé nebo osoba určená ustavující schůzí a u družstva všichni členové představenstva nebo předseda družstva.

Zároveň platí, že musíte ERÚ prokázat, že daná právnická osoba byla založena, a lze důvodně předpokládat, že k okamžiku svého vzniku bude splňovat podmínky dle energetického zákona. Typicky to prokážete skrze doklady, které jsou stejně součástí žádosti o registraci u ERÚ - tj. kopií:

  • zakladatelského právního jednání (stanov),
  • ‍dokladu o založení právnické osoby,
  • dokladů, ze kterých vyplývá, že je člen žadatele malým nebo středním podnikem, nebo prohlášení člena žadatele o tom, že je malým nebo středním podnikem.

Podle zkušeností našich členů, vám pracovníci ERÚ rádi poradí, což potvrzuje i Andrea Kubernátová, předsedkyně ENERKOM Plzeňsko.

„Byla jsem mile překvapená přátelským a ochotným přístupem Energetického regulačního úřadu při registraci energetického společenství. Poskytli nám cenné rady, například ohledně výběru typu společenství, což proces registrace usnadnilo.” 

Potřebujete-li odborně poradit s konkrétním případem, obraťte se na společnost Frank Bold Advokáti.

Autorka: Eliška Beranová

Čtěte dále

Kontakt pro média

Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz