DomůO násČlenstvíČlánkyKontakty

26. 3. 2025

Jak ušetřit na sdílení elektřiny jsme ukázali na veletrhu AMPER 2025

Dá se díky sdílení elektřiny skutečně ušetřit za účtech na elektřinu? Dá, ale musíte si dobře promyslet a spočítat, jak svůj projekt nastavíte. Hned šest řečníků na konferenci Ekonomika sdílení elektřiny v rámci veletrhu AMPER 2025 přineslo odpovědi.

Základy, na kterých lze stavět

  • Jaké jsou vaše motivace pro vytvoření projektu? Jde vám o ekonomické benefity, cenovou stabilitu, rozvoj obnovitelných zdrojů, sociální přínosy či reporting udržitelnosti?
  • S jakými náklady musíte počítat jednorázově i dlouhodobě? Potřebujete investovat do výroben elektřiny, nebo můžete využít ty stávající? Kolik financí zhruba potřebujete na provoz?
  • A co dál ovlivňuje ekonomiku sdílení elektřiny? Od alokačních klíčů, přes průběh spotřeby až po zdrojovou základnu.

Na tato témata se v prezentaci Ekonomika sdílení elektřiny zaměřil David Blažek, projektový koordinátor Frank Bold a hlavní koordinátor UKEN, a představil i stejnojmennou publikaci, kterou si můžete zdarma stáhnout.

Publikaci Ekonomika sdílení elektřiny nabízí Frank Bold zdarma ke stažení.

Jak se sdílí a šetří v bytových domech?

Ekonomika sdílení v bytových domech funguje o něco lépe, protože ty šetří i na distribučním poplatku. Jak to vypadá v praxi přiblížil Jan Kvapil, projektový manažer společnosti Domy sobě. Svým zákazníkům aktuálně nabízejí tři varianty realizace fotovoltaiky - START, OPTIMAL a PREMIUM. Liší se v míře úspory, finanční náročnosti i tím, zda je potřeba souhlas všech vlastníků jednotek.

Předem jsou také schopni spočítat návratnost projektu, vychází ze sedmi základních parametrů, kterými jsou např. statistická spotřeba bytů v ČR, počty slunečných dnů dle ČHMÚ, cena za dodávku energie dle aktualizovaných ceníků nebo investiční náklady a inflace. Celou prezentaci si prohlédnete zde.

Jan Kvapil, produktový manažer Domy sobě.

Proč je dobré znát marginální ekonomický užitek?

Na konkrétní technické a ekonomické aspekty se zaměřil Lukáš Janota z EnerCo Solutions.

Jako 4 hlavní parametry, které jsou pro ekonomiku komunitních projektů zásadní, označil:

  • Rozsah a plánovanou strukturu energetického společenství, včetně výhledu do budoucna.
  • Instalovaný výkon a typ zdrojů (fotovoltaika, větrná elektrárna, kogenerace, malé vodní elektrárny apod.).
  • Správné nastavení skupin sdílení a přiřazení předávacích míst do nich.
  • Nastavení alokačních klíčů pro rozdělování elektřiny mezi odběratele sdílené elektřiny. 

Prostřednictvím názorných grafů ukázal, jak současné omezení metody sdílení elektřiny pouze na statickou, zhoršuje ekonomiku projektů. Dynamické a hybridní metody sdílení elektřiny se však pravděpodobně dočkáme později, než bylo původně přislíbeno. Přípravy finální verze Elektroenergetického datového centra (EDC) se totiž opožďují a není zcela jasné, jakých vylepšení se dočkáme a kdy. Celá prezentace je k dispozici pod tímto odkazem.

Část nedostatků EDC lze odstranit nástrojem pro automatizaci

Aplikace Marfy od ECM System Solutions umí sdílejícím, ale hlavně těm, kteří se o sdílení ve společenství starají, velmi usnadnit život. Jak konkrétně ukázal na příkladech Martin Krupa. Prostřednictvím aplikace může správce sdílení snadno a rychle upravovat alokační klíče, priority výroben a sledovat, jak sdílení ve společenství probíhá. „To vše ve výsledku dokáže ušetřit spoustu času i peněz,” říká Krupa.

Prezentace pro toto vystoupení není k dispozici, protože proběhla přímo ukázka software. Můžete si však s Martinem Krupou přečíst rozhovor.

Martin Krupa prezentuje aplikaci Marfy.

A jak vycházejí ekonomické propočty v praxi?

Konferenci uzavřely dva příklady městských projektů - Hradec Králové a Jablonec nad Nisou

Co vše je potřeba připravit před tím, než sdílení elektřiny ve společenství spustíte, ukázali Ondřej Zezulák a Michaela Majerčáková. Řada aktivit se přitom v jejich případě odvíjí od podmínek výzvy č. 7/2023 Zakládání energetických společenství, ve které Hradec Králové se svou žádostí uspěl.

Jsou jimi například: 

  • Analýza sdílení energie v Hradci Králové, včetně ověření zájmu občanů a firem o zapojení do energetického společenství
  • Uzavření memoranda o spolupráci s budoucími členy společenství.
  • Zpracování projektové dokumentace.
  • Projednání vzniku společenství v orgánech města.

S oficiálním vznikem společenství pak Hradec Králové počítá v říjnu 2025.

V Jablonci nad Nisou zase plánují vznik energetického společenství s názvem Planeta Jablonec, jehož přípravu zajišťuje městská společnost Jablonecká energetická, a.s.. Jaroslav Šída představil celkem 4 varianty podoby projektu, o kterých v Jablonci uvažují, a ke kterým mají propočítané náklady a úspory.

Vzhledem ke své poloze, kde není možné využít větrnou energii, projekt staví především na střešních fotovoltaikách, které ale pro ekonomiku projektu nevycházejí dobře. Proto ve 3 ze 4 variant zvažují i využití bateriových úložišť.

Více podrobností naleznete v jejich prezentacích:

Seznam všech prezentací

Čtěte dále

Kontakt pro média

Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz