x
Rádi vám fungování UKEN přiblížíme, probereme možnosti vašeho členství a míry zapojení a zkonzultujeme vaše očekávání.
Vyplňte prosím formulář níže, do dvou týdnů se vám ozveme. Prohlédněte si také podrobnosti k členství.
26. 3. 2025
Dá se díky sdílení elektřiny skutečně ušetřit za účtech na elektřinu? Dá, ale musíte si dobře promyslet a spočítat, jak svůj projekt nastavíte. Hned šest řečníků na konferenci Ekonomika sdílení elektřiny v rámci veletrhu AMPER 2025 přineslo odpovědi.
Na tato témata se v prezentaci Ekonomika sdílení elektřiny zaměřil David Blažek, projektový koordinátor Frank Bold a hlavní koordinátor UKEN, a představil i stejnojmennou publikaci, kterou si můžete zdarma stáhnout.
Ekonomika sdílení v bytových domech funguje o něco lépe, protože ty šetří i na distribučním poplatku. Jak to vypadá v praxi přiblížil Jan Kvapil, projektový manažer společnosti Domy sobě. Svým zákazníkům aktuálně nabízejí tři varianty realizace fotovoltaiky - START, OPTIMAL a PREMIUM. Liší se v míře úspory, finanční náročnosti i tím, zda je potřeba souhlas všech vlastníků jednotek.
Předem jsou také schopni spočítat návratnost projektu, vychází ze sedmi základních parametrů, kterými jsou např. statistická spotřeba bytů v ČR, počty slunečných dnů dle ČHMÚ, cena za dodávku energie dle aktualizovaných ceníků nebo investiční náklady a inflace. Celou prezentaci si prohlédnete zde.
Na konkrétní technické a ekonomické aspekty se zaměřil Lukáš Janota z EnerCo Solutions.
Jako 4 hlavní parametry, které jsou pro ekonomiku komunitních projektů zásadní, označil:
Prostřednictvím názorných grafů ukázal, jak současné omezení metody sdílení elektřiny pouze na statickou, zhoršuje ekonomiku projektů. Dynamické a hybridní metody sdílení elektřiny se však pravděpodobně dočkáme později, než bylo původně přislíbeno. Přípravy finální verze Elektroenergetického datového centra (EDC) se totiž opožďují a není zcela jasné, jakých vylepšení se dočkáme a kdy. Celá prezentace je k dispozici pod tímto odkazem.
Aplikace Marfy od ECM System Solutions umí sdílejícím, ale hlavně těm, kteří se o sdílení ve společenství starají, velmi usnadnit život. Jak konkrétně ukázal na příkladech Martin Krupa. Prostřednictvím aplikace může správce sdílení snadno a rychle upravovat alokační klíče, priority výroben a sledovat, jak sdílení ve společenství probíhá. „To vše ve výsledku dokáže ušetřit spoustu času i peněz,” říká Krupa.
Prezentace pro toto vystoupení není k dispozici, protože proběhla přímo ukázka software. Můžete si však s Martinem Krupou přečíst rozhovor.
Konferenci uzavřely dva příklady městských projektů - Hradec Králové a Jablonec nad Nisou.
Co vše je potřeba připravit před tím, než sdílení elektřiny ve společenství spustíte, ukázali Ondřej Zezulák a Michaela Majerčáková. Řada aktivit se přitom v jejich případě odvíjí od podmínek výzvy č. 7/2023 Zakládání energetických společenství, ve které Hradec Králové se svou žádostí uspěl.
Jsou jimi například:
S oficiálním vznikem společenství pak Hradec Králové počítá v říjnu 2025.
V Jablonci nad Nisou zase plánují vznik energetického společenství s názvem Planeta Jablonec, jehož přípravu zajišťuje městská společnost Jablonecká energetická, a.s.. Jaroslav Šída představil celkem 4 varianty podoby projektu, o kterých v Jablonci uvažují, a ke kterým mají propočítané náklady a úspory.
Vzhledem ke své poloze, kde není možné využít větrnou energii, projekt staví především na střešních fotovoltaikách, které ale pro ekonomiku projektu nevycházejí dobře. Proto ve 3 ze 4 variant zvažují i využití bateriových úložišť.
Více podrobností naleznete v jejich prezentacích:
Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz