DomůO násČlenstvíČlánkyKontakty

8. 1. 2025

Jak jsme společně posouvali hranice komunitní energetiky v roce 2024

Novela energetického zákona „Lex OZE II" jako zákon roku, pořádání největší konference o komunitní energetice v Evropě a první praktické zkušenosti rozjíždějících se projektů energetických společenství. Sdílení elektřiny se konečně rozběhlo a za prvních 100 dní si lidé navzájem sdíleli 750 MWh elektrické energie. V článku shrnujeme klíčové úspěchy uplynulého roku a přinášíme konkrétní tipy, jak se můžete i vy zapojit do sdílení elektřiny a založit vlastní energetické společenství.

„V roce 2024 jsme s našimi členy úspěšně překonali hned několik výzev. Uspořádali jsme největší konferenci ke komunitní energetice v Evropě, prosadili jsme, že sdílení elektřiny musí začít co nejdříve a upozorňovali na překážky, kterým zájemci o sdílení čelí. Velký dík pak patří našim členům, kteří nám ochotně zprostředkovávají poznatky z praxe a propůjčují svou expertizu,” hodnotí uplynulý rok David Blažek, hlavní koordinátor UKEN.

Přípravy na start sdílení elektřiny

Jak začít sdílet elektřinu?

Na tuto otázku přinášíme odpověď ve stejnojmenném návodu, který jsme vytvořili pro všechny zájemce o sdílení elektřiny. Návod obsahuje odpovědi na klíčové otázky, například:

  • Jaký typ společenství zvolit?
  • Kdo se může stát členem společenství?
  • Jakou administrativu obnáší založení aktivního zákazníka nebo energetického společenství?

Návod „Jak začít sdílet elektřinu“ nabízíme zdarma ke stažení. Pokud potřebujete další podporu, doporučujeme navštívit naši stránku často kladených otázek a další užitečné zdroje:

Praha jako hlavní město komunitní energetiky

V květnu jsme ve spolupráci s REScoop.eu uspořádali v Praze největší konferenci o komunitní energetice v Evropě. Sešlo se na ní 150 zástupců energetických společenství, aby sdíleli své zkušenosti a vzájemně se inspirovali. Na konferenci vystoupil i tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který dnes působí jako evropský komisař pro mezinárodní partnerství.

Workshopy a přednášky se zaměřily na širokou škálu témat, která jsou pro komunitní energetiku zásadní. Diskutovali jsme o evropské i národní legislativě, sdíleli dobrou praxi v zakládání energetických společenství a ukázali různé způsoby kombinace obnovitelných zdrojů energie. Zvláštní pozornost jsme věnovali sdílení elektřiny a tepla, stejně jako efektivní komunikaci projektových záměrů s místními obyvateli a jejich zapojování do projektů. 

Více si přečtete v článku: Máme, co ukazovat. Praha se stala hlavním městem komunitní energetiky.

Nejdůležitější vyhláška ke sdílení elektřiny

Ve spolupráci s našimi členy, kteří nám předávají cenné poznatky z praxe, jsme připomínkovali klíčové prováděcí předpisy nutné k praktickému fungování sdílení elektřiny.

Pro komunitní energetiku byla nejdůležitější vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou (č. 408/2015 Sb.), která upravuje nastavení rozdělení elektřiny (tzv. alokační klíče) nebo skupiny sdílení. Podrobnosti najdete v článku Nejdůležitější vyhláška ke sdílení elektřiny je hotovo, zbývá zprovoznit EDC.

Další důležité vyhlášky a co upravují:

Lex OZE II to nekončí, je tu Lex OZE III

V dubnu 2024 se novela energetického zákona ke komunitní energetice (Lex OZE II) stala zákonem roku 2023. Záhy na ní však navazuje další novela, tzv. Lex OZE III, která v Česku zavádí akumulaci (ukládání) elektřiny a tzv. agregaci flexibility. Kromě Lex OZE III řeší i nové potřeby a výzvy v komunitní energetice:

  • Sdílení elektřiny ze samostatně stojících baterií, poskytování podpůrných služeb a flexibility a ukládání elektřiny.
  • Zákaz diskriminace sdílejících výrobců elektřiny ze strany obchodníků. Po zahájení sdílení se objevilo mnoho případů, kde obchodníci zakazovali či zásadně omezovali sdílení elektřiny ve smlouvách o výkupu elektřiny. Podrobněji jsme o problému reportovali v článku Poslanci hlasují o budoucnosti komunitní energetiky.

Novela aktuálně čeká na projednání v Senátu, které má proběhnout již brzy. Více zjistíte v článku Zákaz diskriminace sdílejících a nové aktivity pro komunity, poslanci schválili lex OZE III.

„Nově obchodníci nesmí podmiňovat uzavření smlouvy o výkupu zákazem nebo omezením práva sdílet elektřinu. Ceníky pro sdílející a nesdílející zákazníky se mohou lišit jen v případech, kdy obchodník prokáže, že k odlišným cenám existuje v určitých případech spravedlivý důvod. Praktický výklad tohoto ustanovení pak zajistí Energetický regulační úřad (ERÚ),” uvedla Eliška Beranová, právnička Frank Bold a vedoucí legislativní pracovní skupiny UKEN.

Jak to jde v praxi? Podívejte se na vznikající projekty a jejich první zkušenosti 

Členové UKEN testují EDC: Funguje a sdílí elektřinu

Elektroenergetické datové centrum (EDC) je klíčovým nástrojem pro sdílení elektřiny. Od svého spuštění 1. srpna 2024 umožňuje výměnu dat mezi provozovateli distribučních soustav a tím vyhodnocení sdílení. Členové UKEN byli mezi prvními, kdo nový systém otestovali.

„Všichni dobře informovaní, starostové či členové UKEN, se v EDC vyznají a jsou z něj příjemně překvapení. Obyčejní smrtelníci se v něm však orientují obtížně,“ vyhodnotil Michal Svoboda, který pomáhá s registracemi ve Šluknovském výběžku.

Konkrétní doporučení má Martin Krupa, jehož firma ECM System Solutions se zaměřuje na vývoj a dodávku software pro energetický management, v dalších aktualizacích systému by se zaměřil hlavně na „doplnění možnosti přihlášení přes bankovní identitu či identitu občana, umožnění oboustranné komunikace přes API a samozřejmě efektivnější metody sdílení elektřiny.“

Energetika v rukou schopných místních lidí

Těsně před prázdninami jsme se s novináři vydali na tři místa, kde to s komunitní energetikou myslí vážně. Obce Zbůch, Modlany a Šluknovský výběžek ukazují, jak naši členové sdílení elektřiny dostávají z paragrafů do praxe a zlepšují život místních lidí. 

Jak ve Zbůchu zakládají energetické společenství, kde v Modlanech mají neviditelné solární panely a proč je v energetické důležité sbírat data a plánovat, si přečtete v článku

Podívejte se i na videa, kde vám jednotlivé projekty představí jejich hlavní aktéři:

Energetické společenství Zbůch: Od uhlí k místní obnovitelné energii

Obec Modlany: Na cestě k soběstačnosti

Demokratická energetika Českého severu v Rybništi

Platforma pro sdílení zkušeností

V listopadu díky Ministerstvu životního prostředí vznikla a poprvé se sešla Platforma pro zakládání energetických společenství. Spolu s Národním centrem podpory energetických komunit (NCPEK) jsme jejími odbornými garanty. Aktuálně se Platforma zaměřuje na podporu projektů, které uspěly ve výzvě č. 7/2023 Zakládání energetických společenství. Její výstupy však přispějí k plošnému rozvoji energetických komunit, a některé aktivity tak budou postupně zpřístupněny i široké veřejnosti.

 „Jsme rádi, že se Unie komunitní energetiky může na Platformě pro zakládání energetických společenství podílet jako odborný garant. Vážíme si toho, že Ministerstvo životního prostředí zaštítilo vznik Platformy a podporuje její aktivity. Chceme, aby setkání Platformy byla účelná a pomáhala při zakládání energetických společenství a aby se komunitní energetika v České republice dál úspěšně rozvíjela,“ říká Áron Tkadleček, vedoucí projektové pracovní skupiny UKEN a expert na obnovitelné zdroje a komunitní energetiku Hnutí DUHA.

A jak si komunitní energetika a UKEN vedly v číslech?

Jak se daří sdílení?

Podle dat EDC se za prvních 100 dní nasdílelo 750 MWh elektřiny a k poslednímu listopadu se sdílení účastnilo 6 098 výrobních a 8 278 odběrných míst. Většina sdílení zatím probíhá v režimu aktivního zákazníka, vznikají již ale i první energetická společenství jejich seznam najdete ve veřejně dostupném registru Energetického regulačního úřadu.

UKEN v číslech za rok 2024

V roce 2024 jsme uskutečnili celkem více než 50 přednášek a školení o komunitní energetice. Za zmínku stojí zejména školení, která pořádáme s ACCON pro města a obce, a přednášky pro starosty pod záštitou Regionservis.

Návod Jak začít sdílet elektřinu si stáhlo přes 1 500 zájemců a náš newsletter si nechává posílat téměř 5 000 odběratelů.

Ke konci roku 2024 se naše členská základna rozrostla na 103 členů, během roku se k nám přidaly významné posily a experti z řad firem i menší či větší obce, kterým záleží na budoucnosti jich samých i jejich obyvatel. Seznam všech členů najdete na našem webu.  

Komunitní energetika má za sebou úspěšný start

Sdílení elektřiny má za sebou úspěšný rok, kdy jsme konečně vykročili směrem k naplnění potenciálu komunitní energetiky, který by mohl pokrýt téměř 80 % spotřeby českých domácností. Do roku 2025 proto vstupujeme s novým odhodláním tvořit čistou a bezpečnou budoucnost české energetiky.  

Zpracováno na základě studie EGÚ Brno, 2021.

Děkujeme všem našim členům za spolupráci a výjimečné úsilí, které věnují vytváření fungujících projektů. Rovněž děkujeme i našim partnerům v roce 2024, jmenovitě České spořitelně, Domům sobě a ECM System Solutions.

Kontakt pro média

Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz