x
Rádi vám fungování UKEN přiblížíme, probereme možnosti vašeho členství a míry zapojení a zkonzultujeme vaše očekávání.
Vyplňte prosím formulář níže, do dvou týdnů se vám ozveme. Prohlédněte si také podrobnosti k členství.
8. 1. 2025
Novela energetického zákona „Lex OZE II" jako zákon roku, pořádání největší konference o komunitní energetice v Evropě a první praktické zkušenosti rozjíždějících se projektů energetických společenství. Sdílení elektřiny se konečně rozběhlo a za prvních 100 dní si lidé navzájem sdíleli 750 MWh elektrické energie. V článku shrnujeme klíčové úspěchy uplynulého roku a přinášíme konkrétní tipy, jak se můžete i vy zapojit do sdílení elektřiny a založit vlastní energetické společenství.
„V roce 2024 jsme s našimi členy úspěšně překonali hned několik výzev. Uspořádali jsme největší konferenci ke komunitní energetice v Evropě, prosadili jsme, že sdílení elektřiny musí začít co nejdříve a upozorňovali na překážky, kterým zájemci o sdílení čelí. Velký dík pak patří našim členům, kteří nám ochotně zprostředkovávají poznatky z praxe a propůjčují svou expertizu,” hodnotí uplynulý rok David Blažek, hlavní koordinátor UKEN.
Na tuto otázku přinášíme odpověď ve stejnojmenném návodu, který jsme vytvořili pro všechny zájemce o sdílení elektřiny. Návod obsahuje odpovědi na klíčové otázky, například:
Návod „Jak začít sdílet elektřinu“ nabízíme zdarma ke stažení. Pokud potřebujete další podporu, doporučujeme navštívit naši stránku často kladených otázek a další užitečné zdroje:
V květnu jsme ve spolupráci s REScoop.eu uspořádali v Praze největší konferenci o komunitní energetice v Evropě. Sešlo se na ní 150 zástupců energetických společenství, aby sdíleli své zkušenosti a vzájemně se inspirovali. Na konferenci vystoupil i tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který dnes působí jako evropský komisař pro mezinárodní partnerství.
Workshopy a přednášky se zaměřily na širokou škálu témat, která jsou pro komunitní energetiku zásadní. Diskutovali jsme o evropské i národní legislativě, sdíleli dobrou praxi v zakládání energetických společenství a ukázali různé způsoby kombinace obnovitelných zdrojů energie. Zvláštní pozornost jsme věnovali sdílení elektřiny a tepla, stejně jako efektivní komunikaci projektových záměrů s místními obyvateli a jejich zapojování do projektů.
Více si přečtete v článku: Máme, co ukazovat. Praha se stala hlavním městem komunitní energetiky.
Ve spolupráci s našimi členy, kteří nám předávají cenné poznatky z praxe, jsme připomínkovali klíčové prováděcí předpisy nutné k praktickému fungování sdílení elektřiny.
Pro komunitní energetiku byla nejdůležitější vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou (č. 408/2015 Sb.), která upravuje nastavení rozdělení elektřiny (tzv. alokační klíče) nebo skupiny sdílení. Podrobnosti najdete v článku Nejdůležitější vyhláška ke sdílení elektřiny je hotovo, zbývá zprovoznit EDC.
Další důležité vyhlášky a co upravují:
V dubnu 2024 se novela energetického zákona ke komunitní energetice (Lex OZE II) stala zákonem roku 2023. Záhy na ní však navazuje další novela, tzv. Lex OZE III, která v Česku zavádí akumulaci (ukládání) elektřiny a tzv. agregaci flexibility. Kromě Lex OZE III řeší i nové potřeby a výzvy v komunitní energetice:
Novela aktuálně čeká na projednání v Senátu, které má proběhnout již brzy. Více zjistíte v článku Zákaz diskriminace sdílejících a nové aktivity pro komunity, poslanci schválili lex OZE III.
„Nově obchodníci nesmí podmiňovat uzavření smlouvy o výkupu zákazem nebo omezením práva sdílet elektřinu. Ceníky pro sdílející a nesdílející zákazníky se mohou lišit jen v případech, kdy obchodník prokáže, že k odlišným cenám existuje v určitých případech spravedlivý důvod. Praktický výklad tohoto ustanovení pak zajistí Energetický regulační úřad (ERÚ),” uvedla Eliška Beranová, právnička Frank Bold a vedoucí legislativní pracovní skupiny UKEN.
Elektroenergetické datové centrum (EDC) je klíčovým nástrojem pro sdílení elektřiny. Od svého spuštění 1. srpna 2024 umožňuje výměnu dat mezi provozovateli distribučních soustav a tím vyhodnocení sdílení. Členové UKEN byli mezi prvními, kdo nový systém otestovali.
„Všichni dobře informovaní, starostové či členové UKEN, se v EDC vyznají a jsou z něj příjemně překvapení. Obyčejní smrtelníci se v něm však orientují obtížně,“ vyhodnotil Michal Svoboda, který pomáhá s registracemi ve Šluknovském výběžku.
Konkrétní doporučení má Martin Krupa, jehož firma ECM System Solutions se zaměřuje na vývoj a dodávku software pro energetický management, v dalších aktualizacích systému by se zaměřil hlavně na „doplnění možnosti přihlášení přes bankovní identitu či identitu občana, umožnění oboustranné komunikace přes API a samozřejmě efektivnější metody sdílení elektřiny.“
Těsně před prázdninami jsme se s novináři vydali na tři místa, kde to s komunitní energetikou myslí vážně. Obce Zbůch, Modlany a Šluknovský výběžek ukazují, jak naši členové sdílení elektřiny dostávají z paragrafů do praxe a zlepšují život místních lidí.
Jak ve Zbůchu zakládají energetické společenství, kde v Modlanech mají neviditelné solární panely a proč je v energetické důležité sbírat data a plánovat, si přečtete v článku.
Podívejte se i na videa, kde vám jednotlivé projekty představí jejich hlavní aktéři:
V listopadu díky Ministerstvu životního prostředí vznikla a poprvé se sešla Platforma pro zakládání energetických společenství. Spolu s Národním centrem podpory energetických komunit (NCPEK) jsme jejími odbornými garanty. Aktuálně se Platforma zaměřuje na podporu projektů, které uspěly ve výzvě č. 7/2023 Zakládání energetických společenství. Její výstupy však přispějí k plošnému rozvoji energetických komunit, a některé aktivity tak budou postupně zpřístupněny i široké veřejnosti.
„Jsme rádi, že se Unie komunitní energetiky může na Platformě pro zakládání energetických společenství podílet jako odborný garant. Vážíme si toho, že Ministerstvo životního prostředí zaštítilo vznik Platformy a podporuje její aktivity. Chceme, aby setkání Platformy byla účelná a pomáhala při zakládání energetických společenství a aby se komunitní energetika v České republice dál úspěšně rozvíjela,“ říká Áron Tkadleček, vedoucí projektové pracovní skupiny UKEN a expert na obnovitelné zdroje a komunitní energetiku Hnutí DUHA.
Podle dat EDC se za prvních 100 dní nasdílelo 750 MWh elektřiny a k poslednímu listopadu se sdílení účastnilo 6 098 výrobních a 8 278 odběrných míst. Většina sdílení zatím probíhá v režimu aktivního zákazníka, vznikají již ale i první energetická společenství jejich seznam najdete ve veřejně dostupném registru Energetického regulačního úřadu.
V roce 2024 jsme uskutečnili celkem více než 50 přednášek a školení o komunitní energetice. Za zmínku stojí zejména školení, která pořádáme s ACCON pro města a obce, a přednášky pro starosty pod záštitou Regionservis.
Návod Jak začít sdílet elektřinu si stáhlo přes 1 500 zájemců a náš newsletter si nechává posílat téměř 5 000 odběratelů.
Ke konci roku 2024 se naše členská základna rozrostla na 103 členů, během roku se k nám přidaly významné posily a experti z řad firem i menší či větší obce, kterým záleží na budoucnosti jich samých i jejich obyvatel. Seznam všech členů najdete na našem webu.
Sdílení elektřiny má za sebou úspěšný rok, kdy jsme konečně vykročili směrem k naplnění potenciálu komunitní energetiky, který by mohl pokrýt téměř 80 % spotřeby českých domácností. Do roku 2025 proto vstupujeme s novým odhodláním tvořit čistou a bezpečnou budoucnost české energetiky.
Děkujeme všem našim členům za spolupráci a výjimečné úsilí, které věnují vytváření fungujících projektů. Rovněž děkujeme i našim partnerům v roce 2024, jmenovitě České spořitelně, Domům sobě a ECM System Solutions.
Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz