x
Rádi vám fungování UKEN přiblížíme, probereme možnosti vašeho členství a míry zapojení a zkonzultujeme vaše očekávání.
Vyplňte prosím formulář níže, do dvou týdnů se vám ozveme. Prohlédněte si také podrobnosti k členství.
19. 9. 2024
Martin Krupa se ještě jako neuvolněný starosta Mikolajic pustil do realizace úspor a vlastních energetických zdrojů. Při tom zjistil, že na trhu neexistuje firma, která by mu dodala to, co potřebuje: komplexní řešení energetiky v obci. Zhostil se toho tedy sám a obecní budovy dovedl až k úplné soběstačnosti. Dnes ho již naplno vytěžuje jeho firma ECM System Solutions, která nabízí komplexní energetické řešení pro firmy, obce a města, energetická společenství i rodinné či bytové domy.
Jak ECM System Solutions vznikla a jak tě napadlo věnovat se energetickému managementu v obcích a potažmo i komunitní energetice?
Začnu trochu jinak, od doby, kdy jsem byl neuvolněným starostou Mikolajic. V roce 2016 jsem začal uvažovat o tom, jak dosáhnout co největších úspor u obecních budov. Chtěl jsem, aby mi nějaká firma navrhla a dodala komplexní energetické řešení. To znamená úspory, vlastní elektrické i tepelné zdroje a další. Překvapilo mě, že v našem okolí ani třeba v Praze žádná taková firma neexistuje. Tak jsme si řekli, že to je výzva a ve firmě se do toho pustili.
To je sympatický přístup, když něco trh nenabízí, vymyslím si to. Jiní by to možná vzdali. Jak jste o tom uvažovali?
Je pravda, že rok 2016 bylo takové meziobdobí. Sice jsme už v Česku měli nějaké soláry z roku 2012, ale komplexnímu řízení se žádné firmy nevěnovaly a nebyly tu ani například dotace pro obce. Na vlastním řešení jsme museli pracovat úplně od píky.
Jak jsme o tom uvažovali? Ve stručnosti – komplexně. Ale vážně, nechtěli jsme jen fotovoltaiku, hledali jsme cestu k celoroční soběstačnosti obecních budov.
Chtěli jsme v průběhu celého roku vyrábět tolik energie, kolik právě spotřebováváme.
Soběstačnost nebo stabilita dodávek z obnovitelných zdrojů se stále hodně řeší. Je zřejmé, že jen z fotovoltaických panelů uhelné elektrárny nenahradíme. Technologie se přitom ale stále posouvají. Jaké to bylo v tom roce 2016 v Mikolajicích, k čemu jste došli?
Třeba i k tomu, že nám UCEEB dodal první plně automatický kogenerační kotel Wave na dřevěné pelety. Tehdy jsme jej měli jako jediní v Česku. Celkově to řešení ale zahrnuje mikrogrid pro rozvod elektřiny i tepla, fotovoltaiku, baterie, řídící a ovládací systémy až do místností, a právě kotel Wave. Úplně komplexní, soběstačný projekt.
Co jste se na tom naučili anebo k čemu vás to přivedlo?
Mikolajice jsme zrealizovali v roce 2018 a v roce 2019 jsme udělali ještě jeden projekt v Budišově nad Budišovkou. Uvědomil jsem si u toho, že nejsem úplně spokojený s výsledkem. Využívali jsme totiž software jedné české firmy, kde mi nevyhovoval způsob sběru dat a vizualizace. Celkově mi to přišlo hodně zastaralé a licence stála 50 000 Kč, což byly v té době strašné peníze pro malou obec.
Řekl jsem si, že další projekty na tom stavět nechci a postavíme si vlastní řešení, které bude založené na úplně jiné koncepci, poskytne kvalitní data a bude mít dravější a srozumitelnější design.
Povedlo se? A co chystáte dál?
Ano. Dnes se naše aplikace jmenuje Marfy, dříve to byl „energetický management“. Hned poté, co jsme ho začali zavádět u klientů, přišly minusové spotové ceny, takže jsme je okamžitě zapracovali.
Postupně jsme přidali i predikci výroby fotovoltaiky. To znamená, že umíme předpovědět, kolik fotovoltaika vyrobí, umíme to srovnat se spotřebou a tím pádem zjistit, jestli budeme mít něco navíc a nabijeme třeba baterky. Další fází bylo řízení samotných baterií. A pak už to byla jen kombinace všeho.
Dostali jsme se k tomu, co jsme od začátku chtěli – řízení všech zdrojů tak, aby mělo co největší efektivitu a ekonomiku. Hlavně pro firmy jsme přidali i tzv. peak shaving (ořezávání špiček = cílené snížení spotřeby elektřiny ve chvíli, kdy je vysoká poptávka po elektřině) a spoustu dalších funkcionalit, které reagují na dynamický vývoj energetiky v posledních dvou až třech letech.
Teď pracujeme na nasazení umělé inteligence.
Marfy dnes ale umí řídit a spravovat i energetická společenství. Ukazoval jsi to na tiskové konferenci i na členské schůzi UKEN. To jste stihli celkem rychle!
Kolem let 2019–2020 jsme měli „hotovo“, ale já jsem zároveň sledoval i vývoj v Evropě a doufal, že komunitní energetika přijde i sem. Proto jsem si řekl, že když už ta data stejně všechna máme, pojďme zkusit řídit celou komunitu.
Marfy je dnes zcela nachystaný na řízení společenství. Naše aplikace správcům sdílení elektřiny ušetří, troufám si říct, mnoho hodin práce a ve výsledku i peněz.
My jsme Marfyho opravdu tvořili s tím, aby si v něm správce mohl rychle upravovat alokační klíče, priority a sledovat, jak se ve společenství sdílí. Snadno tak uvidí, jak sdílení nastavit efektivně a maximálně ekonomicky.
Dnes z EDC dostanete data, ale se zpožděním a nezpracovaná. Den má 96 čtvrthodin, které musíte vyhodnotit pro všechna předávací místa. Přesně tuhle práci Marfy udělá za vás a navíc vám z toho udělá přehledné vizualizace.
Současně je Marfy je připravený na fakturaci i řešení případných reklamací.
To, co jsi právě popsal, uvidí správce sdílení elektřiny. Nabízí Marfy i něco pro členy společenství, kterým se elektřina sdílí? Nebo těm, kteří elektřinu společenství dodávají?
Určitě, to je klíčové pro to, aby členové společenství také viděli, jak si zrovna stojí a podle toho se i zařídili. Umíme správcům i členům společenství dokonce na základě predikce doporučit, jak si sdílení optimálně nastavit.
Sdílející mohou do Marfyho vnést i vlastní zadání, které by ten systém ještě na základě dat nebyl schopný předpovědět. Samozřejmě mohou členové společenství i celé doporučení ignorovat, systém nebude nikoho nutit.
Mohl bys uvést konkrétní příklady?
Marfy umí najít zdroj, který elektřinu nesdílí optimálně, a doporučit nápravu. Na tom si opravdu zakládáme. Myslím, že žádný jiný systém zatím v republice takto propracovaný není.
Zároveň si do Marfyho můžete zadat, že v létě fotovoltaika na škole hodně vyrábí, ale nespotřebovává a automaticky přenastavit, kdo z ní bude v červenci a srpnu odebírat elektřinu.
Umí třeba i zobrazit kolik kdo ušetří v korunách nebo z jakých výroben se komu sdílelo nejvíce elektřiny a za kolik. Stejně tak to umí ukázat i u zdrojů.
Takže Marfy je nachystaný na ostrý provoz?
Skoro. Máme ho otestovaný na modelových příkladech, ale aby Marfy mohl skutečně fungovat v ostrém provozu, potřebujeme, aby energetická společenství mohla s EDC komunikovat přes API. To dnes již mohou využívat třeba distributoři i dodavatelé elektřiny, ale společenství nikoliv.
Právě jej ale testujeme na datech od Dana Ullmanna z Brumovic, který už v obci sdílí elektřinu. Ukázkově o tom reportuje na LinkedInu.
Otázka na závěr, jak to vidíš s komunitami do budoucna? Můžeme se těšit na rozvoj komunitní energetiky v Česku?
Co se týče zákonů, tak se nám za poslední rok – dva, podařilo dohnat západní Evropu. Je to praxe, kde nás čeká hodně práce. Zásadní proto bude dostupnost dat o energetice a jak se s nimi naučíme pracovat.
I my, byť už tu energetiku umíme řídit na úrovni obce či podniku, se u energetických společenství máme co učit. Optimisticky a na základě svých zkušeností si ale myslím, že v roce 2026 už budeme mít sdílení v komunitách vychytané a budeme ho umět maximálně optimalizovat.
Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz