DomůO násČlenstvíČlánkyKontakty

4. 2. 2025

5 doporučení pro volební programy politických stran

4. 2. 2025, Praha – Unie komunitní energetiky představuje priority, jejichž cílem je upozornit politické strany, co bude potřeba v rozvoji komunitní energetiky řešit v příštím volebním období. Unie navrhuje, aby strany do svých programů zahrnuly opatření podporující funkční a dostupnou komunitní energetiku, která přináší širokou paletu benefitů pro občany, obce, podniky i celé regiony. Za klíčové UKEN nyní považuje přiblížit výhody komunitní energetiky co nejvíce lidem, aby to pocítili na svých účtech i na rozvoji obcí a regionů.

Úspěchy i výzvy komunitní energetiky v ČR

Téměř jednomyslným schválením novely energetického zákona Lex OZE II se Česká republika zařadila mezi země, kde komunitní energetika získala pevný legislativní základ a širokou politickou podporu. Výsledkem je, že elektřinu sdílí již více než 13 tisíc účastníků sdílení, do konce roku vznikne s podporou Ministerstva životního prostředí 55 energetických společenství a samovolně vznikají další. 

Díky takovému zájmu a rychlému vývoji velkého množství projektů také vidíme,
v jakých oblastech lze zákony a pravidla upravit ve prospěch všech obyvatel České republiky i životního prostředí.

„Současná vláda komunitní energetiku zvedla jako téma a odvedla na ní velký kus práce. Takový start nám řada evropských zemí závidí. Bezpečnostní i ekonomická situace, ve které se nacházíme, ale stále více mluví ve prospěch obnovitelných zdrojů a jejich efektivního využívání ve prospěch všech obyvatel Česka v maximální míře. Sdílení elektřiny a energetická společenství jsou nástroje, které nám toho pomohou dosáhnout, pokud odstraníme přetrvávající bariéry“ uvádí David Blažek, hlavní koordinátor UKEN.

Komunitní energetika má  potenciál pokrýt spotřebu až 80 % domácností v České republice a odblokovat i další benefity:

  • Ekonomické: Nižší  účty za energie, vyšší soběstačnost a menší závislost na fosilních palivech.
  • Regionální: Lokální investice a budování odborných kapacit na místní  úrovni.
  • Environmentální: Snížení emisí díky využívání obnovitelné energie.
  • Sociální: Větší  odolnost komunit vůči cenovým výkyvům a podpora nízkopříjmových obyvatel.

Doporučení pro rozvoj efektivní komunitní energetiky

  1. Zvýhodnění lokálního sdílení elektřiny
    Vytvořit férové podmínky, kdy každý uživatel sítě hradí pouze náklady odpovídající jeho spotřebě. To podpoří ekonomický rozvoj obcí, soběstačnost regionů a spravedlivé fungování energetického trhu.
  2. Zjednodušení sdílení elektřiny
    Odstranit legislativní a technické bariéry, které komplikují sdílení elektřiny. Zlepšit funkčnost Elektroenergetického datového centra a umožnit ekonomicky výhodné sdílení hybridní metodou od 1. července 2026.
  3. Podpora domácích OZE
    Prostředky z evropských fondů a emisních povolenek nasměrovat na projekty občanů, obcí a komunit. Spustit program KOMUNERG a podpořit lokální vlastnictví obnovitelných zdrojů.
  4. Chytrá řešení pro připojování OZE
    Zavést nástroje pro efektivní využívání sítě, zabránit a odstranit spekulativní rezervace sítě a zajistit dostupnost dat o připojení, což urychlí výstavbu nových OZE.
  5. Levnější elektřina díky chytrým elektroměrům
    Dokončit instalaci chytrých elektroměrů do roku 2030 a zavést součtové měření, které umožní domácnostem plně využívat výhody obnovitelných zdrojů.

Výzva politickým stranám

UKEN vyzývá politické strany a hnutí, aby do svých volebních programů zahrnuly tato opatření, která zajistí dostupnou a udržitelnou energii pod kontrolou lidí. Komunitní energetika je příležitostí, jak zvýšit energetickou nezávislost, podpořit ekonomický rozvoj regionů a přispět k ochraně klimatu.

Jste politik? Pro více informací kontaktujte Davida Blažka - david.blazek@uken.cz, +420 777 493 272.

Čtěte dále

Kontakt pro média

Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz